Kako voditi blog? + Savjeti i alati
Bloganje nije samo pisanje članaka. To je jedan vrlo složen proces koji zahtijeva prije svega kreativnost, zatim planiranje i dosljednost.
U ovom postu ću vam otkriti svoju rutinu bloganja koja mi pomaže održavati (kvalitetan) sadržaj i angažirati publiku. Doznat ćete male trikove kako treba organizirati svoje vrijeme i zadatke, te koje alate koristiti kako bi osigurali uspjeh svog bloga.
Planiranje sadržaja
Prvi korak u mojoj rutini je istraživanje, što nije toliko često, osim ako se sama ne sjetim teme. Pretražujem relevantne teme koje su popularne u mojoj niši koristeći alate poput Google Trends koji mi pomaže identificirati ključne riječi i trendove koji su relevantni za moju publiku.
Kreiram i mjesečni kalendar sadržaja gdje planiram unaprijed teme za svaki post. Na taj način, uvijek znam što će biti sljedeće na rasporedu i mogu se pripremiti unaprijed. U kalendaru imam evidentirane ključne datume, događaje i sezonske teme koje mogu biti zanimljive mojoj publici. Možete ga voditi u Excelu ili nekom od primjerenih alata, odnosno (online) kalendara. Notion mi pomaže u organizaciji i praćenju zadataka, a možete preuzeti i planer u PDF-u i u njega pisati. Digitalne planere možete naći ovdje.
Pisanje članaka
Svaki članak počinjem sa strukturiranjem osnovnih dijelova: naslova, uvoda, glavnog dijela i zaključka. Uvijek nastojim uključiti privlačan naslov i podnaslove koji pomažu čitateljima da lakše prate sadržaj, a između odlomaka dodam fotografije da razbijem monotoniju.
Pisanje je kreativni proces, ali također zahtijeva disciplinu. Nakon što napišem prvi nacrt u Wordu, ostavljam ga da "odleži" jedan dan prije nego što se vratim na doradu. Ta mi tehnika pomaže uočiti greške i poboljšati kvalitetu teksta. Koristim Ispravi me za provjeru gramatike i čitljivosti. Za objavu jednog članka mi je ukupno potrebno nekoliko sati.
Svaki članak obogatim fotografijama. Većinu fotki na ovom blogu sam sama fotografirala, koje zatim obradim, pomoću Snapspeed aplikacije, a ako mi nedostaje fotografija za željenu temu, preuzmem je s nekih od raznih free stock servisa poput Pexels ili Pixabay. Također smanjim i veličinu svih fotki putem aplikacije kako bi blog bio "lakši", odnosno kako bi fotke zauzimale manje prostora.
Dodajem i unutarnje linkove kako bi korisnici mogli lakše pronaći povezani sadržaj, a i kako bi se dulje zadržali za blogu.
Preporučuje se, odnosno optimalno je da blog post (članak) ima između 1.000 i 2.000 znakova kako bi se postigla ravnoteža između informativnosti i čitljivosti.
- Npr. kratki članci između 300-600 znakova su dobri za brze vijesti, najave ili kratke savjete.
- Srednje dugi članci (600-1 200 znakova) su idealni za detaljnije informacije, recenzije i osnovne vodiče, dok su
- dugi članci (1 200-2 000 znakova) dobri za dubinske analize, vodiče i SEO optimizaciju jer pružaju dovoljno prostora za ključne riječi i detaljno objašnjavanje teme.
- Vrlo dugi članci (2 000+ znakova) su korisni za temeljite vodiče, istraživačke članke i članke s puno podataka.
SEO optimizacija
Uključujem ključne riječi prirodno u tekst, naslove i meta opise. Pokušavam koristiti ključne riječi koje su specifične i manje konkurentne, čime povećavam šanse za bolje rangiranje na pretraživačima. Keyword planner je koristan alat za pronalaženje ključnih riječi.
Svaki članak ima i meta opis koji je optimiziran za SEO koji privlači čitatelje da kliknu na moj post. Također, dodajem i alt tekstove za slike kako bih poboljšala pristupačnost i SEO. Više informacija o SEO tehnikama možete pronaći na linku.
Promocija članaka
Koristim društvene mreže kao što su Facebook, Instagram ili LinkedIn za promociju članaka. Svaka platforma ima svoju strategiju i način komunikacije, pa prilagođavam sadržaj svakoj od njih. Buffer i Hootsuite su odlični alati za upravljanje objavama na društvenim mrežama.
E-mail marketing je odličan način za održavanje kontakta s lojalnom publikom i za povećanje prometa na blogu. Bitno je redovito slati newsletter svojim pretplatnicima s najnovijim člancima i dodatnim sadržajem. Alati poput Mailchimpa, platforme za automatizaciju e-mail marketinga mogu pomoći u kreiranju i slanju newslettera.
Analiza i prilagodba
Koristim alate kao što su Google Analytics i Google Search Console za praćenje uspjeha svojih članaka. Analiziram podatke kako bih razumjela koje teme i tipovi sadržaja najbolje rezoniraju s mojom publikom, što se pretražuje i što je aktualno.
Na temelju analiza, redovito prilagođavam svoju strategiju. To znači promjene u temama, ključnim riječima i/ili načinima promocije kako bih osigurala kontinuirani rast i angažman.
Kreiram, testiram, optimiziram, prilagođavam se, učim, rastem.
Bloganje, odnosno pisanje i vođenje bloga zahtjeva posvećenost i organizaciju. U ovoj modernoj i izazovnoj branši je važno ostati fokusiran i dosljedan kako bi uspješno vodili blog, a rutina bloganja mi pomaže u tome.
Nadam se da će vam moji savjeti i alati iz ovoga članka pomoći u vođenju vašeg bloga.
Sretno s pisanjem!