Obiteljski vikend u Rogaškoj Slatini: što raditi i posjetiti?

2024-11-15

Legenda kaže da je grčki bog Apolon zapovjedio mitskom krilatom konju Pegazu da udari kopitom o tlo, a na tom mjestu je izbio izvor ljekovite vode. 

Otkriće ljekovitih svojstava vode se dogodilo u 16. st., a ubrzo Rogaška Slatina postaje poznato lječilište. Mnogi europski vladari i plemići su dolazili u Rogašku Slatinu kako bi uživali u blagodatima mineralne vode. 

Donat, ljekovita mineralna voda je postao simbolom Rogaške Slatine i jednim od najprepoznatljivijih slovenskih brendova, pa pravi procvat Rogaške kao lječilišta započinje otkrićem izvora Donat početkom 20. st.

Produljeni vikend nas je odveo baš u Rogašku Slatinu, gradić poznat po mineralnim vodama, lječilištima, prekrasnim parkovima i raskošnoj arhitekturi. 

Odlučili smo podijeliti naše iskustvo i nadahnuti vas da posjetite ovu čarobnu destinaciju. U ovom članku ću vas provesti kroz naš vikend u Rogaškoj Slatini, od luksuznog smještaja u Grand Hotelu Sava do uzbudljivog izleta u okolicu. 

Rogaška Slatina je poznata po svojoj jedinstvenoj mineralnoj vodi bogatoj magnezijem, koja ima brojne ljekovite učinke. Osim termalnih kupališta i wellness centara, grad nudi i prekrasne parove, šetnice i biciklističke staze, idealne za opuštanje i rekreaciju.

Naš boravak u Grand Hotelu Sava bio je odličan. Luksuzne sobe, vrhunska usluga i bogat wellness program učinili su naš odmor još ugodnijim. Hotel se nalazi u samom centru Rogaške Slatine, što nam je omogućilo lako kretanje i istraživanje grada. 

Sama činjenica da se ulica u kojoj se nalazi naš hotel zove "Zdravstveni - lječilišni trg", odnosno na slovenskom "Zdraviliški trg", govori u prilog tome koliko destinacija slovi kao veliko lječilište.

U blizini hotela se nalazi i spomen kuća posvećena istaknutom slovenskom piscu, kritiku i estetiku, Josipu Stritaru, jednom od najznačajnijih ličnosti slovenskog kulturnog života 19. st. čiji su radovi imali velik utjecaj na razvoj slovenske književnosti i kulture općenito.

U blizini smo ostavili auto, jer je parking hotela bio zauzet, te se zaputili u hotel. Malo nas je iznenadila činjenica da je u Rogašku stigla prava jesen, primjerenih hladnjikavih temperatura, obzirom da smo došli iz Rijeke sa, iako je bio kraj listopada, preugodnih 22°C, u tankim jaknicama. No, to nas nije spriječilo u daljnjim aktivnostima na otvorenom.

U hotelu nas je dočekala velika gužva, ali nikakvo iznenađenje jer je bio vikend. Dok smo čekali red za check in, ugledali smo plakat za izlet u Olimje turističkim vlakićem, pa smo se prijavili i za to. Cijena je bila 16 eura za odrasle, a djecu 8 eura.

Rezervirali smo Lux sobe jer su Superior bile zauzete, i nismo požalili. Stilski uređene, s balkonom i pogledom na prekrasan park. Dobili smo i pristup za ulazak u luksuzni ROI SPA centar. Više detalja o wellness uslugama hotela pronađite ovdje.

Nakon check in-a, odmah smo ostavili stvari u sobi, presvukli se i pravac na bazen!

Odlazak u wellness
Odlazak u wellness

Malo nas je razočarala gužva, te zapravo premalena "chill zona" uz bazen obzirom na veličinu hotela, no kako je večera počinjala u 18:00 h, brzo se ispraznilo, pa smo imali sasvim dovoljno mjesta, da niti jacuzzi nismo morali dijeliti ni sa kim. 😉

Otišli smo i mi naravno na večeru, te smo se odmah nakon nje vratili ispucati kalorije na bazen i u wellness, koji su u kasnijim satima bili još prazniji. 

Jedna velika boljka hotela je velika gužva u restoranu i nedostatak mjesta. Princip restorana je švedski stol - samoposluživanje, no za svako jelo su se stvorili veliki redovi, tako da čekanje za kavu ili bilo što traje i po 15-ak minuta. Nisam sigurna da li je restoran možda zajednički sa susjednim hotelom, pa su se iz tog razloga stvarale tolike gužve, no ukoliko je, svakako bi trebalo to drugačije organizirati. Moram priznati da sam odsjela u podosta hotela, i nigdje nisam čekala tako dugo. 

Svaki doručak i večera su bili različiti od prethodnog što je što je veliki plus, a hrana je bila zaista fantastična, što baš i nije inače slučaj sa hotelskom hranom, pa to umanjuje nervozu oko čekanja u redu za pojedino jelo. 

Iduće jutro, nakon doručka i bazena, odlučili smo otići u šetnju gradom, no prije odlaska smo još malo odmarali u predvorju hotela, koje broji sadržajima za djecu. 

Tu se nalazi i klavir, veliki "čovječe ne ljuti se", zatim igra u kojoj se mora složiti što više boja u nizu, stol sa bojankama i bojice, te još nekoliko igara. Sve u svemu, jako dobro opremljeno za obitelj sa djecom.  

Odlazimo do centra u šetnju. Trg pun života, kafića, slastičarna i šetača. 

Cvjetni lječilišni park je prava oaza mira s uređenim stazama, fontanama, stablima i cvjetnim gredicama. Naravno da smo "okinuli" podosta fotki, no kako ne bi kada su kadrovi zaista prekrasni, još u jesensko vrijeme, kada je sve u prekrasnim bojama. Tu ćete sigurno pronaći zen. 

U središnjem dijelu parka nalazi se jedinstveni klasicistički nekadašnji Lječilišni dom (danas GH Rogaška), poznat po čuvenoj Kristalnoj dvorani i reprezentativnom paviljonu Tempel.

Stolp Kristal je jedinstvena građevina otvorena 2024. g. Svojim dizajnom koji podsjeća na kristalnu strukturu i visinom od 106 metara, postao je najviši toranj i ujedno najviša zgrada u Sloveniji. 

Ako se nađete u Rogaškoj Slatini, svakako posjetite Staklarnu Rogaška i upoznajte svijet kristalnog stakla. Proizvodi su poznati po eleganciji, ljepoti i iznimnoj kvaliteti, a izvoze se u brojne zemlje svijeta. Možete razgledati proizvodnju, kupiti jedinstveni suvenir ili jednostavno uživati u ljepoti ovih prekrasnih predmeta. 

Anin dvor je još jedna znamenitost koju možete posjetiti. To je višenamjenski kulturno-turistički centar, dom jedne od najvećih privatnih zbirki o dinastiji Karađorđević na svijetu.

Kozmetika Afrodita je poznata slovenska tvrtka koja proizvodi širok asortiman prirodne kozmetike, s bogatom poviješću koja seže u 70-te godine 20. st. Osnivačica i još uvijek aktualna direktorica, gđa Danica Zorin Mijošek, započela je svoju poduzetničku priču u Rogaškoj Slatini. Od samog početka, Afrodita je naglasak stavljala na korištenje prirodnih sastojaka iz okoline, poput biljnih ekstrakata i mineralne vode iz Rogaške Slatine. Tvornicu možete i posjetiti, a detalje pročitajte ovdje.

Nakon obilaska i ispijene kave na glavnom trgu, odlazimo na večeru i na grijanje u wellness. 

Iduće jutro nakon doručka idemo na zakazani izlet vlakićem, tj. vlakčecom. Dočekao nas je preljubazni "kondukter", odnosno vodič i simpatični vozač. Kako nas je bilo iz raznih država, vodič je pričao na slovenskom, hrvatskom, talijanskom i ruskom. 

Vozeći se do sela Olimje, objasnio nam je cijeli itinerar i o svakom odredištu po malo. Prva destinacija nam je bila jedna od najpopularnijih lokacija na Instagramu - Jelenov greben

Prekrasno imanje smješteno u podnožju Olimske gore, poznato po svom krdu pitomih jelena i muflona s kojima se posjetitelji mogu družiti, maziti ih i hraniti ih.  

Imanje je postalo popularna turistička destinacija, posebno za obitelji s djecom, koje žele doživjeti jedinstveno iskustvo u prirodi.  Osim jelena, imanje je poznato i po svojoj prekrasnoj prirodi koja pruža idealno okruženje za opuštanje, šetnje i bijeg od svakodnevnice. Jelenov greben je savršeno mjesto za obiteljski izlet. Savjet: nemojte dolaziti vikendom jer je velika gužva. Toliko je ljudi sa djecom da je jelene teško "uhvatiti".

Ulaz je besplatan, a u blizini možete parkirati auto. Detalje o radnom vremenu pročitajte ovdje. Tu se nalazi i smještaj, ako svoj dolazak planirate produljiti, restoran, te trgovina sa raznim delicijama i lokalnim specijalitetima, od salama od divljači, do marmelada, čajeva, likera i sl.

Kupili smo nekoliko delicija, a najviše nas je oduševila marmelada od bundeve.

Iduća stanica nam je crkva Marijina uznesenja i Minoritski samostan

Nekadašnji dvorac grofova Attems pretvoren je u samostan u kojem danas živi obitelj franjevaca - minoriti. U dvorištu se nalaze prekrasno uređeni parkovi.

Uz samostan se nalazi i botanički vrt, u kojem se uzgaja više od 200 vrsta ljekovitog bilja. Franjevci od tih biljaka izrađuju čajeve, tinkture i razne druge prirodne pripravke za različite boljke.

Vrt je uređen na edukativan način, tako da posjetitelji mogu saznati sve o ljekovitom bilju i njegovoj uporabi. Također uzgajaju i pčele, te proizvode med i pčelinje proizvode, a sve proizvode možete kupiti od njih.

U prizemlju južne kule samostana nalazi se pravo malo čudo - stara samostanska ljekarna. Ova ljekarna s prekrasnim freskama, kao mali muzej farmacije, ostavština je pavlina koji su 120 g. boravili u olimskom samostanu. 

Danas je ljekarna otvorena za javnost i predstavlja jedinstven prikaz ljekarništva iz prošlosti, pa možete vidjeti razna pomagala u pravljenju prirodnih pripravaka, poput npr. vagi i staklenki, knjiga s receptima, freske i slike na zidovima povezane s farmaceutskom tematikom.

Crkva Marijina Uznesenja je jedno od najljepših baroknih zdanja u Sloveniji. Unutrašnjost je bogato ukrašena, a posebno se ističu oltari, slike i freske. Crkva je poznata i po svojim orguljama, koje su jedno od najljepših instrumenata ovog tipa u Sloveniji. 

Olimje krije i jednu slatku tajnu - Čokoladnicu Olimje. Smještena u neposrednoj blizini samostana, ova čokolaterija je prava oaza za sve ljubitelje čokolade.

Čokoladnica Olimje je obnovila tradiciju svojih predaka koji su se proizvodnjom čokolade bavili još prije Prvog svjetskog rata. Danas je to moderno poduzeće koje spaja tradiciju i inovativnost. Sve njihove čokolade su ručno rađene.

Od klasičnih čokoladnih pločica i pralina do unikatnih čokoladnih kreacija, u Čokoladnici Olimje ćete sigurno pronaći nešto za sebe. Mi smo kupnjom slastica naravno malo probili budžet, ali nije nam žao, jer su čokolade zaista preukusne! 

Za dodatne info oko posjeta čokolateriji, pogledajte njihov web

Nakon uživanja u čokoladi, red je došao i na zadnju stanicu - obiteljsku pivovaru Haler.

Ovo jedinstveno mjesto već više od 20 g. oduševljava svojim domaćim, nefiltriranim i nepasteriziranim pivom, proizvedenim po tradicionalnim receptima. U njihovom restoranu možete uživati u bogatoj gastronomskoj ponudi, koja uključuje domaće specijalitete i jela po narudžbi.  

Korištenjem kvalitetnog ječma, hmelja, kvasca i vode, osiguravaju vrhunsku kvalitetu proizvedenog piva. Za razliku od većine industrijski proizvedenih piva, pivo Haler se ne filtrira ni pasterizira. Ovaj postupak čuva sve korisne tvari i daje pivu punoću i bogat okus.  

Nude razne vrste piva, od kojih nam je najzanimljivije bilo zeleno, koje smo odlučili probati. Kako ja nisam nikakav pivopija, meni je isto kao svako drugo, no jako mi je bilo fora što je zelene boje. 

Nakon obilaska pivovare, uhvatio nas je mrak, ali i velika hladnoća. Srećom, u vlakiću smo se ugrijali pomoću domaće rakije koju nam je kondukter/vodič ponudio. 

Odigrali smo i tombolu s kupljenim kartama, na kojoj smo osvojili marmeladu od borovnica. 

Vodič je zaista simpatičan, stručan i profesionalan. Vožnja u jednom smjeru je trajala nekih 45 minuta, a on se zaista potrudio da nam ne bude dosadno. Svako odredište je detaljno opisao, što nas očekuje, o povijesti, te poneku anegdotu, tako da smo se i nasmijali. Naročito u povratku, nakon piva i rakije. 😀

Zadnji dan, prije polaska kući smo naravno još iskoristili za uživanje u blagodatima toplih bazena i sauna.

Rogaška Slatina je idealna destinacija za sve one koji žele pobjeći od svakodnevnice i opustiti se u ugodnom ambijentu. Bilo da dolazite sami, s partnerom ili s obitelji, u Rogaškoj ćete sigurno pronaći sve što vam je potrebno za nezaboravan odmor. 

Često odemo u Sloveniju na vikend, o čemu sam već pisala ovdje i ovdje, i nikada se ne vratimo razočarani, vjerujem da nećete ni vi!