Putovanje u Rim i izlet u Pompeje, Napulj i Orvieto

2024-09-22

La Città Eterna - grad koji je uspio preživjeti ratove, propasti i promjene, od malenog sela na Tiberu, izrastao je u moćno središte carstva koje je dominiralo velikim dijelom svijeta, a za razliku od mnogih drugih drevnih civilizacija, nikada nije potpuno nestao. 

Nadimak "Vječni grad" koji nosi Rim nije samo povijesna činjenica, već nadahnuće i inspiracija. Iako je prolazio kroz brojne uspone i padove, njegova kultura, jezik i umjetnost nastavili su živjeti i utjecati na razvoj Europe i svijeta. 

U traženju destinacije za iduće putovanje, odluka padne upravo na Rim, glavni grad Italije. Sredimo sve s agencijom, platimo i čekamo dan polaska. 

Dan prije puta govorim suprugu da provjeri na mail jesmo li dobili neke putne informacije ili nešto jer nam se nisu javljali. Ne znamo od kuda točno krećemo niti kada. 

Zove on par minuta kasnije, otkazan je put, traže ga broj računa za povrat novaca. Mole ga u nekoliko navrata putem emaila, mjesec dana unatrag. Tek je na moj nagovor pogledao na mail. Pošalje im broj, vrate novce, ok, no želimo u Rim. 

Ponovimo postupak s potragom termina i agencije. Riješimo sve, dan prije puta, uhvati nas teži oblik prehlade, čak i temperatura. Ovaj put nema odgode. 

Idemo u Rim. 

Malo Coldrexa, Brufena i put pod noge. 

Čekamo bus koji dolazi iz Zagreba, oko ponoći na Vratima Jadrana. Vozimo se cijelu noć kroz Sloveniju i Italiju. Skršeni od prehlade i autobusa, napokon se nazire svitanje i ulazak u Rim.

Stižemo do Bazilike sv. Pavla, antičke bazilike iz 4. st., najveće crkve u Rimu, jedne od četiri velike rimske bazilike, a koja je poznata je po svom mozaiku "Krist Pantokrator". 

Tu se i prvi put malo detaljnije upoznavamo s našim vodičem. Jako zanimljiv čovjek, veoma stručan što se tiče njegovog posla, no jako zbunjen. 

Bazilika je izgrađena na mjestu gdje je, prema predaji, pokopan sveti Pavao. Impresivne je arhitekture s visokim stropovima, brojnim stupovima i mozaicima što je čini jednim od najljepših primjera ranokršćanske umjetnosti.

Obišli smo urbanu i vrlo poznatu četvrt E.U.R., izgrađenu za vrijeme Mussolinijeve vladavine. Jako zanimljiv dio grada u kojemu se nalazi Palazzo della Civiltà Italiana - zgrada koja je simbol fašističke arhitekture.

Pol sata vožnje dalje nalazi se Via Appia antica, najstarija cesta iz doba antike, okružena zelenilom i antičkim spomenicima, a kojom se može pješice doći do Kalistovih katakombi. Ta drevna cesta bila je žila kucavica Rimskog Carstva koja je povezivala grad s južnim dijelovima Italije i jedno je od najznačajnijih arheoloških nalazišta na svijetu.

Nakon šetnje, dolazimo u Kalistove katakombe, tunele duge 20 kilometara koji su ujedno i posljednje počivalište mnogih poglavara katoličke crkve - pape. Nazvane su po papi Kalistu, koji je bio zadužen za njihovo uređenje.

U njima su se održavala misna slavlja, a zidovi su bili ukrašeni jednostavnim, ali snažnim simbolima vjere. Katakombe su bogate arheološkim nalazima, uključujući natpise, freske i grobnice koji svjedoče o vjerovanjima, običajima i umjetnosti ranokršćana. 

Više detalja oko ulaznica, radnog vremena i ostalih informacija pronađite ovdje.

Zatim napokon slijedi smještaj u hotel i mali odmor. 

Hotel je imao tri zvjezdice i bio je sasvim u redu. Kod smještaja ionako nikada ne gledam na nekakav luksuz, kod ovakvog tipa putovanja, jer ionako samo prespavam (osim ako ne idem u hotel s ciljem da tamo provedem većinu vremena ili u wellnessu), tako da ništa specijalno ni ne očekujem. Bitno da je čisto, da soba ima vlastiti sanitarni čvor i da nudi doručak uključen u cijenu.

Osvježili smo se i krenuli s vodičem u razgled grada. 

Dio obilazaka smo pješačili, do nekih smo se vozili podzemnom željeznicom. Mrežu i ulaznice za metro pronađite ovdje.

Tu nas je vodič opet "oduševio" nakon izlaska iz metroa, kada su neki naši suputnici prijavili da netko nedostaje. Njegov odgovor je bio - "doći će za nama". 

U Rimu. 

Da, sigurno će nas naći. 

Nije htio pričekati, jer se držao svog rasporeda. 

I ode čovjek dalje u razgled. Srećom, putnici su se mobitelom čuli s ostatkom ekipe, te smo se uspjeli svi skupiti.

Svih 5 dana smo trčali za njim, jer osim što ima jako brz tempo, a u gradu poput Rima djeluje kao jedan mrav u mravinjaku kojeg ne smiješ pustiti iz oka. Nema baš naviku pričekati da se svi putnici okupe i nastaviti dalje. Čovjek je u svom điru. Srećom, nismo se uspjeli niti jednom izgubiti. Simpatičan je, no taj njegov "nemar" ne bih pripisala zločestoći nego prije nekoj zbunjenosti i neometenosti pri držanju rasporeda. 

Inače, prema legendi o nastanku grada Rima, dvojica blizanaca, Romul i Rem koje je odgojila vučica, osnovali su grad Rim. Ta mitska priča je postala znamen podrijetla grada i njegove snage. Skulptura vučice koja doji Romula i Rema jedan je od najpoznatijih ikona Rima, te se može pronaći na brojnim lokacijama u gradu.

U obilasku grada smo posjetiti Pantheon, jedan od najočuvanijih i masetralnih spomenika antičkog Rima. Hram je to posvećen svim bogovima, kupolaste strukture i savršene akustike.

Kao jedan od oličenja "Vječnog grada", Pantheon je svjedočanstvo genijalnosti rimskih arhitekata i inženjera. Danas služi kao katolička crkva, a njegova unutrašnjost je ukrašena brojnim umjetničkim djelima i grobnicama poznatih osoba, umjetnika, znanstvenika i drugih istaknutih pojedinaca, uključujući kralja Vittoria Emanuela II.

Okulus, veliki otvor koji se nalazi u središtu kupole ne sadrži staklo, tako da se kišnica koja padne kroz okulus odvodi sustavom kanala, a sunčeva svjetlost stvara predivne svjetlosne efekte unutar hrama. 

Legenda kaže da ako pada kiša dok ste u Panteonu, to znači da vas bogovi slušaju. 😉

Za razliku od mnogih drugih znamenitosti u Rimu, ulaz u Panteon je besplatan.

Nakon toga posjećujemo jednu od najfotogeničnijih fontana na svijetu - Fontana di Trevi, prekrasno umjetničko djelo, povijesni spomenik i odraz vječne ljepote Rima koje se nalazi u samom centru grada.

Centralnim dijelom fontane prevladava skulptura rimskog boga mora, Neptuna koji u kočiji vučenoj s dva morska konja izlazi iz vode. Skulpture koje okružuju Neptuna predstavljaju različite simbole, poput obilja, zdravlja i mirnog mora. Fontana di Trevi je najveća barokna fontana u Rimu.

Gužva oko fontane je jako velika kroz cijeli dan, tako da je nemoguće napraviti dobru fotografiju, osim ako je nećete posjetiti u svitanje. 

Jedna od najpoznatijih legendi vezana uz Fontanu di Trevi kaže da će svatko tko baci novčić preko ramena u fontanu sigurno ponovno posjetiti Rim. 

Sličnu legendu s jednom od najpoznatijih turističkih atrakcija, fontanom, odnosno česmom u centru grada ima i Sarajevo, o čemu sam pisala ovdje

Najvažnijih trg u Rimu kojega smo također obišli smješten je sjeverno od centra grada, Piazza del popolo. U središtu trga stoji drevni egipatski obelisk, nekada postavljen u Circus Maximusu.

Zanimljiva je činjenica da se ispod trga nalaze drevne katakombe. 

Ogladnjevši od razgleda grada, odlučili smo sjesti u jedan od lokalnih restorana, gdje smo ostali gladni. 

Ne znam da li nismo obraćali pažnju na to je li "antipasto", "primo piatto" ili "secondo piatto", no porcije su bile jako male, a cijena naravno nikako nije ukazivala na to da se nećemo najesti.

Šetajući dalje, dolazimo do Piazza di Spagna, jednom od obližnjih omiljenih i najljepših trgova u Rimu. 

Naziv dolazi od španjolskog veleposlanstva koje se nekada nalazilo u njegovoj blizini, a poznat je po svojim dugim i širokim stepenicama koje vode do crkve Trinità dei Monti i nude prekrasan panoramski pogled na grad. Mi smo se uspeli taman u sumrak, pa nas je dočekao zaista spektakularan prizor.

U blizini trga nalazi se i poznata šoping ulica Via dei Condotti, gdje se mogu pronaći luksuzni butici poznatih modnih dizajnera i brendova. 

Nakon puno pješačenja i dolaska večeri, krećemo prema hotelu na spavanje.

Jedina stvar koja me razočarala u našem hotelu je doručak.

S obzirom na to da je hotel mali, a nas je bila cijela grupa, bili su jako slabo opskrbljeni namirnicama. Tu se našla naravno kava, mnoštvo slatkog, kroasani, krafne, slatki namazi i sl., a jedina slana varijanta je bila kruh za tost i salama.

Kako mi Balkanci preferiramo jači doručak, svi smo naravno pohrlili na taj tost, koji je vrlo brzo nestao. Osoblje je bilo vrlo nezadovoljno što svaki čas mora nositi novu turu salama i kruha i čudili su se što je sa nama da hoćemo samo jesti tost. Na kraju, tog tosta niti nije bilo dovoljno za nas sve. 

U jednom trenutku je ponestalo i salame i kruha, pa smo se morali najesti slatkoga. Nemam ništa protiv, i sama nekada za doručak jedem slatko, što sam pisala ovdje, no kada si na putu, od ranog jutra na nogama i imaš puno kilometara za prošetati u danu, čak i nekoliko kroasana nije dovoljno da pruži svu potrebnu energiju i da zasiti.  

Dakle nakon neslavnog doručka, odlazimo u Vatikan, najmanju državu na svijetu, smještenu unutar Rima, jednoj od najpopularnijih turističkih destinacija na svijetu. Kao središte Katoličke crkve, Vatikan privlači milijune hodočasnika i turista svake godine. 

Trg Svetog Petra je srce Vatikana i jedno od najposjećenijih mjesta na svijetu. Ovaj veličanstveni prostor često je pozornica velikih događaja, kao što su papine audijencije i mise, a njegova ljepota i veličina su svakako ostavili dojam na nas.

Unutar trga se na nalazi Bazilika Svetog Petra koja je jedno od najvećih i najpoznatijih svetišta na svijetu. Izgrađena je iznad groba svetog Petra, jednog od Isusovih apostola. 

Kompleks zgrada unutar Vatikana, Vatikanske palače su stoljećima služile kao dom i ured pape. Taj labirint soba, dvorana, muzeja, galerija, biblioteka, kapela, hodnika, dvorišta i vrtova, bogat je raznim umjetničkim blagom. Unutar palača se nalaze i Vatikanski muzeji, jedni od najvećih i najstarijih muzeja na svijetu, koji čuvaju brojna remek-djela umjetnosti. 

Posebno je poznata Sikstinska kapela s Michelangelovim freskama na stropu i oltaru, koje predstavljaju jedno od najvećih umjetničkih djela svih vremena.

Anđeoska tvrđava, Castel Sant'Angelo nam je usputna točka. Izvorno sagrađena kao mauzolej za rimskog cara Hadrijana, a tijekom stoljeća je preuređivana i proširivana, sve do današnjeg oblika tvrđave. Smještena je na desnoj obali rijeke Tiber, nasuprot Vatikana, s kojim je povezana čuvenim pokrivenim prolazom, Passetto

Pola sata pješačenja dalje, dolazimo do trga Piazza Navona, jednog od najljepših trgova u Rimu, izgrađenom na mjestu nekadašnjeg stadiona Domicijana, u 17. stoljeću, okružen baroknim palačama i fontanama, omiljenom mjestu za odmor i druženje. 

Nalazi se tu i Crkva Santa Maria del Popolo, barokna crkva s kapelicama koje je oslikao Rafael, dominira sjeveroistočnim dijelom trga, a Fontana dei Quattro Fiumi, koja se nalazi ispred crkve, predstavlja četiri najvažnije rijeke iz četiri tada poznata kontinenta: Nil (Afrika), Ganges (Azija), Dunav (Europa) i Rio de la Plata (Amerika).

U jednoj od brojnih okolnih lokalnih slastičarni smo pojeli osvježavajući gelato, koji nam je dobro došao u užarenim lipanjskim danima. 

U samom srcu starog Rima, sve znamenitosti koje smo posjetili međusobno su relativno blizu, što ih čini idealnim za obilazak u jednom danu.

Jureći za vodičem, čak smo i uspjeli jako puno toga vidjeti i saznati, a pritom se ne izgubiti.

Dolazimo na Trg Venecije i Viktorijana, nazvan po Veneciji, a plijeni pažnju nad sjevernim ulazom u Rim. Viktorijana, monumentalni spomenik ujedinjenju Italije, nalazi se na samom trgu. 

Odavde se pruža pogled na Kapitol, jednom od sedam rimskih brežuljaka, političkom i religijskom središtu starog Rima. Danas je sjedište gradske uprave Rima, a njegovi muzeji čuvaju bogatu zbirku umjetnina. 

Palazzo Senatorio je još povijesna zgrada koja smo obišli, a nalazi se na Piazza del Campidoglio (Kapitol) u Rimu. Ona je jedna od tri glavne palača koje okružuju ovaj trg, a projektirao ju je Michelangelo. Stoljećima je bila sjedište rimske gradske uprave,  a ime je dobila jer je u njoj zasjedao rimski Senat.

Iduća znamenitost koju smo posjetili je fascinantni Forum Romanum, srce starog Rima, političko, ekonomsko i religijsko središte carstva. 

Mjesto gdje su se održavale važne javne svečanosti, trgovalo se, sudilo, a često su se održavale i gladijatorske borbe. Unutar se nalazi i Cloaca Maxima, najstariji poznati kanalizacijski sustav na svijetu, koji je odvodio otpadne vode iz Foruma.

Prije nego što krenete u obilazak, preporučujem da kupite Roma Pass. To je karta koja vam omogućuje besplatan ulaz u mnoge znamenitosti, uključujući navedene, te besplatno korištenje javnog prijevoza. 

Kako smo mi išli agencijom, sve nam je bilo unutar aranžmana, te nismo morali čekati duge redove za kupnju ulaznica.

U međuvremenu, opet smo ručali u jednom od lokalnih restorana i opet izašli gladni, no ako se ikada budemo vratili u Rim, imat ćemo to na umu. U Trstu nemamo takvih problema s hranom, što možete pročitati ovdje.

Bazilika Svete Marije Velike (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore), još je jedna od četiri papinske bazilike u Rimu koja nam je bila usputna stanica. Legenda kaže da je na mjestu današnje bazilike pao snijeg usred ljeta, što je bio znak s neba da se upravo tu treba sagraditi crkva posvećena Blaženoj Djevici Mariji.

Po završetku obilaska, dolazimo do iduće atrakcije, Bazilike Svetog Petra u okovima, posvećene svetom Petru, jedne od najstarijih crkvi u Rimu. Vjeruje se da su u njoj čuvani okovi kojima je bio okovan sveti Petar. 

Prema legendi, okovi kojima je sveti Petar bio okovan u zatvoru u Jeruzalemu, čuvani su upravo u toj bazilici. 

Unutrašnjost bazilike Sv. Petra je bogato ukrašena brojnim umjetničkim djelima renesansnih majstora poput Michelangela i Berninija. Nalazi se tu i freska "Čudo okova" talijanskog umjetnika Battiste Parodija koja prikazuje biblijski događaj kada se sveti Petar čudesno oslobađa iz zatvora, što je bio ključni trenutak u njegovom životu i širenju kršćanstva.

Najveći amfiteatar u starom Rimu, Colloseum, naše je iduće odredište. 

Mjesto susreta moći i raskoši carstva gdje su se održavale gladijatorske borbe i druge spektakularne predstave. 

Gledajući ga do tada, samo u udžbenicima povijesti, teško je dočarati njegovu veličanstvenu arhitekturu, buku razdražene mase i uzbuđenje koje je vladalo tijekom događaja, okružen tisućama gledatelja.

Sve ove znamenitosti nalaze se u radijusu od oko kilometra, pa ih možete lako obići pješice. Šetnja od Trga Venecije do Koloseuma traje oko 20-ak minuta.

Idući dan nakon doručka odlazimo na izlet u Napulj i Pompeje.  

Prva stanica su Pompeji, najpoznatije arheološko nalazište u svijetu, antički grad koji je preko noći nestao u erupciji vulkana Vezuv 79. g. n.e. i tako zatrpan pepelom proveo čak 1600 godina! 

Bila je to jedna od najrazornijih vulkanskih erupcija u povijesti Europe. 

Započela je snažnim potresom koji je prethodio glavnoj eksploziji. Vulkanski oblak pepela, kamenja i plinova uzdigao se visoko u zrak, a zatim se srušio na okolna područja. Piroklastični tokovi, smrtonosne mješavine vrućeg plina, lave i pepela su se slijevale niz padine velikom brzinom, uništavajući sve na svom putu. Procjenjuje se da je temperatura tih tokova iznosila i do 700° C.

Posljedice erupcije bile su katastrofalne. Tisuće je ljudi poginulo, a gradovi su bili potpuno uništeni. Pepeo je zatrpao sve, od kuća i trgovina do umjetnina i ljudskih tijela. S vremenom su zatrpani gradovi zaboravljeni i prekriveni zemljom, a njihova lokacija je ostala nepoznata sve do slučajnog otkrića u 18. stoljeću. 

Natpis "Tempus, vita" (lat. vrijeme je život) na ulazu u Pompeje služi kao podsjetnik na to kako je život u Pompejima naglo prekinut i kako je vrijeme, u ovom slučaju, bilo ograničeno i nepredvidivo, naglašava kontrast između života koji je nekada tekao gradom i smrti koja je zadesila njegove stanovnike.

Pompeji su postali svojevrsna vremenska kapsula, koja je zamrznula trenutak u povijesti i omogućila nam da vidimo kako su ljudi živjeli u to vrijeme.

Pompeji su bili živahan rimski grad s razvijenom trgovinom, umjetnošću i arhitekturom. Stanovnici su živjeli u kućama različitih veličina, od skromnih do raskošnih vila. U gradu su se nalazile terme, kazališta, bordel, trgovine i brojne druge javne zgrade.

Svakodnevni život u Pompejima bio je sličan životu u drugim rimskim gradovima. Ljudi su se bavili poljoprivredom, trgovinom, obrtništvom, dok su neki bili zaposleni u javnoj službi. U slobodno vrijeme su se okupljali na trgovima, posjećivali terme, gledali predstave u kazalištu ili se natjecali u sportskim igrama. 

Pompeji su slučajno otkriveni u 16. st. tijekom građevinskih radova. Međutim, tek u 18. stoljeću su započela sistematska arheološka iskopavanja i od tada se kontinuirano provode.

Zahvaljujući vulkanskom pepelu koji je konzervirao sve što je pokrio, Pompeji su ostavili nevjerojatan uvid u život rimskoga carstva. Iskopi su otkrili dobro očuvane zgrade, umjetnine, čak i otiske tijela ljudi i životinja koji su poginuli tijekom erupcije, što je svakako jedan od zadivljujućih, ali i zastrašujućih prizora.

Moram priznati da sam ostala zaista fascinirana raznim artefaktima, mozaicima, ulicama, pa čak i kostima stanovnika Pompeja. Prizori poput odrasle osobe koja sjedi i grli malo dijete sigurno nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. 

Reljefi falusa su bili česta pojava u Pompejima i nalaze se na kućama, javnim prostorima, trgovima, termama i raznim predmetima svakodnevne uporabe, kao npr. amforama i sl. 

Iako se na prvi pogled mogu činiti vulgarnima ili čak šokantnima, oni su u kontekstu antičkog svijeta imali dublje značenje.

Falus je bio povezan s bogom Prijapom, bogom plodnosti i poljoprivrede. Njegova prisutnost je trebala osigurati dobru žetvu, zdravlje stoke i općenito, prosperitet. Vjerovalo se da falus ima moć otjerati zle duhove i uroke, stoga su se reljefi falusa često postavljali na ulazne vrata kuća, štala i drugih zgrada. 

Falus je također bio ikona seksualnosti i muške moći. Njegova prisutnost je služila i kao podsjetnik na užitke života.

Pompejci su očigledno imali opušteniji stav prema seksualnosti nego što je to danas uobičajeno u zapadnoj kulturi, te su za njih, više od pukih seksualnih prikaza. Oni su složeni simboli koji su odražavali vjerovanja, vrijednosti i svakodnevni život stanovnika. Iako možda šokantni, pružaju vrijedan uvid u složeniju kulturu antičkog svijeta, pa se i danas tako na ulazu u Pompeje među brojnim suvenirima nalazi i štand na kojemu je glavni suvenir - Falus! 

Erupcija Vezuva i sudbina Pompeja postali su popularna tema u književnosti, pa su mnogi pisci pisali romane i novele inspirirane ovim događajem. Pompeji su česta tema i u filmovima, televizijskim serijama i video igrama. 

Sve u svemu, jako zanimljiv presjek dijela povijesti, lokacija svakako vrijedna posjeta i divljenja.

Radno vrijeme i ulaznice pronađite na linku.

U blizini smo, nakon obilaska Pompeja, u jednom lokalnom restoranu pojeli i pravu pizzu napoletanu, s obzirom na to da se Pompeji nalaze nedaleko Napulja, od kuda se vjeruje da potječe pizza. 

Nakon Pompeja i pizze, stižemo u obližnji Napulj, treći po veličini talijanski grad u kojem provodimo nekoliko sati. 

Ulice su uske, pune malih trgovina, kafića i restorana. Mirisi svježe tjestenine i kave miješaju se s bukom motocikala, stvarajući pravi kaos koji je ujedno i njegov šarm. Mnogi se žale da na to da je grad jako prljav, no možda nismo ni posjetili takve dijelove grada, ili nismo obraćali pozornost na to, pa tu "činjenicu" ne bih baš mogla potvrditi. Rekla bih, ništa prljavije nego u nekim drugim (dijelovima) većih gradova.

Grad je inače kolijevka pizze, tako da je kuhinja još jedan od razloga zašto morate posjetiti Napulj. Pizza je naravno, kraljica stola, ali tu su i tjestenine, riba, morska hrana... mediteranska hrana!

Znamenitosti koje grad nudi su brojne. Od Castel Nuovo, tvrđave na obali, do Palazzo Reale, nekadašnje kraljevske palače, te katedrale Cattedrale di Santa Maria Assuntas (Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije) ukrašene bogatim mozaicima i relikvijama. 

U Napulju se nalazi i arheološki muzej koji čuva blaga iz Pompeja i Herkulaneja. Povijesni centar grada je pun palača, crkava i drugih povijesnih građevina koje su pod zaštitom UNESCO-a.

Prošetali smo bučnim ulicama starog grada, popili kavu na jednom malom trgu i upili atmosferu ovog živahnog grada, te se vraćamo na spavanje u Rim.

Ako dolazite u Napulj u samostalnom aranžmanu, detalje oko posjeta pronađite ovdje.

Zadnji dan, nakon doručka krećemo prema simpatičnom gradiću Orvieto, koji se smjestio na vrhu vulkanske stijene, a do kojeg smo došli uspinjačom. 

Usred grada se nalazi predivna gotička katedrala, Duomo di Orvieto, poznata po svojim mozaicima, skulpturama i freskama, uključujući i poznati "Posljednji sud" Benozza Gozzolija.

S vrha katedrale pruža se zadivljujući pogled na okolnu dolinu i slikovite brežuljke Umbrije.

Šetnjom uskim kamenitim ulicama okruženim srednjovjekovnim kućama, pronaći ćete brojne male trgovine i radnje koje nude širok izbor suvenira, ručno rađenih proizvoda, keramiku, lokalne delicije, sireve, tjestenine, med, ulja, tartufe... Naravno da smo uzeli nekoliko vrsta sireva za kući.

Ispod Orvieta se nalazi mreža podzemnih špilja, tunela i cisterni koje su se koristile za opskrbu vodom u prošlosti, ali i kao sklonište za stanovnike u slučaju opsade. Izgrađeni su u etruščansko doba, a kasnije prošireni i korišteni tijekom rimskog razdoblja.

Danas su otvoreni za posjetitelje, a više o tome pronađite ovdje.

Nakon obilaska smo se počastili sladoledom na glavnom trgu.

Vrlo šarmantan, živopisan i miran gradić koji me jako podsjetio na naš Grožnjan.

U popodnevnim satima krećemo natrag prema Hrvatskoj.

Posjet Rimu, Napulju, Pompejima i Orvietu ipak ne bih preporučila za vrijeme ljetnih mjeseci jer je zaista prevruće, iako ljetne večeri u takvim gradovima imaju svoju čar, no bez obzira na to kada ih odlučite posjetiti jedno je sigurno - očarat će vas svojim brojnim ljepotama, povijesnim pričama i znamenitostima.