10 trikova za pakiranje bez stresa!

2024-07-02

Putovanje na vikend ili dulje relacije je svakako uzbudljivo i zanimljivo iskustvo, ali pakiranje može biti jaaako stresno. 

Što (ne) ponijeti?

Što ako se dogodi "ne daj Bože" situacija?

Što ako mi zatreba nešto, a nemam??

Prošla sam zaista puno situacija s putovanjima jer sam putovala u drugi grad u više razrede osnovne škole, zatim u treći grad u srednju školu, pa na fakultet 20 km dalje od Rijeke u kojoj sam stanovala, a vikendom sam putovala kući u Gorski kotar. 

Putujem od kada znam za sebe.

Sada sam toliko navikla na život "na kotačima", da volim putovati čak i kada ne treba, u slobodno vrijeme i znam što se uvijek mora naći pri ruci.  

Da vam olakšam proces pakiranja i da osigurate da imate kraj sebe sve što vam je potrebno, a da ne nosite i ono što vam treba i ono što ne treba, donosim vam svoje savjete za savršeno pakiranje.

Neke od njih sam, na žalost, tijekom godina naučila na vlastitoj koži, stoga ih dijelim kako se i vama ne bi dogodilo isto. 

1. Napravite popis. Zapišite sve što vam je potrebno, počevši od najnužnijih stvari, odjeće, toaletnih potrepština i dokumenata. To će vam pomoći da se fokusirate i da izbjegnete zaboraviti nešto važno, a da ne nosite ono što vam neće trebati. 

2. Rolajte umjesto presavijanja jer tako štedite prostor i sprječavate gužvanje.

3. Koristite organizatore za donje rublje, čarape i sitnije stvari poput nakita i kozmetike jer vam oni pomažu u održavanju reda i olakšavaju pronalaženje onoga što vam je potrebno. Možete ih nabaviti u Tediju, na Temu i raznim Web shopovima. Mogu vam poslužiti i mrežaste vrećice iz DM-a. 

Ako putujete u zimskim mjesecima, deblju odjeću možete vakuumirati u vrećama, da zauzmete manje prostora, odnosno da dobijete više prostora, a na odlasku možete zamoliti spremačice hotela ili vlasnike apartmana da vam "posude" usisavač da ih opet vakuumirate. 

Ne zaboravite da tekućine i kozmetiku obavezno morate staviti u prozirne vrećice sa zipom kako biste olakšali sigurnosne provjere, ukoliko putujete avionom! 

4. Planirajte što ćete svaki dan obući. Uvijek prije odlaska na destinaciju provjerite vremensku prognozu na destinaciji za sve dane boravka i prema tome spakirajte odjeću. Tako ćete na vrijeme stići oprati i posušiti omiljene odjevne komade.

Izaberite jednostavne komade odjeće koji se lako mogu kombinirati i koji su prikladni za aktivnosti koje planirate (plaža, planinarenje, šetnja gradom, poslovno putovanje i sl.). 

Savjet: nosite kupaći kostim, čak i ako ne idete na more, odnosno čak i ako idete u sred zime u hotel. Hotel možda ima bazen ili wellness, ili ćete poželjeti otići u susjedni, pa će vam svakako dobro doći. Ja sam išla u Sarajevo u hotel za kojega sam znala da ima bazen i zaboravila sam spakirati badić, pa je uslijedila cijela potraga, o čemu sam pisala ovdje. Nemojte biti kao ja, ponesite kupaći!

Svaki dan = jedna kombinacija + maksimalno jedna viška - za "ne daj Bože". Time ćete smanjiti količinu odjeće koju nosite.

Uzmite i putno pakiranje praška za ručno pranje rublja, što će vam olakšati torbu jer nećete morati nositi previše odjeće, a ukoliko se ipak slučajno zaprljate ili vam ponestane, imat ćete s čim oprati.

Nosite odjeću koju inače nosite i u kojoj se osjećate najugodnije. 

Tijekom ljetnih mjeseci je dobro imati kraj sebe i laganu dekicu, maramu ili trenirku dugih rukava, jer nerijetko u javnim prijevozima znaju toliko jako upaliti klimu, da se smrzneš! Jednom sam se u srpnju toliko smrznula putujući vlakom u kojemu je temperatura bila rekla bih jedva +10° C, da mi je trebalo par sati nakon izlaska iz njega na +40° C da "dođem na sebe".

Bilo bi najbolje da se slojevito odjenete.

Ne zaboravite ponijeti japanke ili gumene natikače za sobu i za tuš (kako biste izbjegli pokupiti gljivice s javnih mjesta, ako ste tome skloni), bilo da idete samo na noćenje u hotel čak i u zimskim mjesecima, a naročito ako idete u smještaj s bazenom, u wellness ili na more.

Savjet plus: Nikada, ali NIKADA, ne putujte i ne nosite na put novi par cipela (ili tenisica, natikača, čizmica...) upravo iz razloga jer su nove - ne razgažene su, ne znate kako će vam se noga u njima ponašati i 99% je sigurno da ćete dobiti (bolne i krvave) žuljeve!

5. Teže stvari, poput cipela i knjiga, stavite na dno kofera ili torbe kako biste je lakše uravnotežili i izbjegli da se prevrne, a i da ne gnječi odjeću i ostale osjetljivije stvari. Čarape možete ugurati u cipele ili tenisice i tako dodatno uštediti prostor.

6. Označite prtljagu. Na svaku torbu stavite oznaku, čitko napišite svoje ime i prezime, adresu i broj mobitela. To će vam pomoći u slučaju da se izgubi. U Pepcu i Tediju imate slatke "tagove" odnosno označivače prtljage s karticom na koju ispunite svoje podatke.

7. Isprintajte važne dokumente. Isprintajte vaučere, osiguranje, karte, ulaznice i ostale važne dokumente za slučaj da tehnika ne radi. Ja sam jednom prilikom ostavila kupljenu kartu na emailu, i kada sam se trebala ukrcati na katamaran, odnosno pokazati je, privitak se nije htio otvoriti. Trebalo mi je jako puno puta "uključi-isključi" mobitel, signal, puno znoja, pa čak i suza da bih otvorila privitak. Zamalo sam propustila plovidbu!

Osobne dokumente uslikajte na mobitel i fotokopirajte, te pohranite kopije na zasebnom mjestu, za slučaj krađe ili gubitka.

8. Spakirajte prvu pomoć, odnosno osnovnu ljekarnu koja uključuje: 

  • propisanu terapiju, te lijekove za: 
  • bolove i temperaturu (Brufen, Lupocet, Ketonal), 
  • mali digitalni toplomjer (ako putujete s malim djetetom),

želučane tegobe

  • (putnu) mučninu (Dramina), 
  • proljev/trovanje hranom (aktivni ugljen, probiotik i rehidracijska otopina), 

kožne bolesti i stanja: 

  • alergije, ako ih imate (Claritine ili propisanu terapiju), 
  • ubode (antihistaminska mast, npr. Synopen), 
  • repelente (npr. Autan), 
  • SPF
  • aloe vera gel (za ljetne destinacije ako ste skloni opekotinama),
  • kremu za zacjeljivanje i dezinfekciju rana,

druge uobičajene probleme: 

  • flastere za žuljeve i posjekotine, 
  • alkohol u spreju za dezinfekciju kože, pribora i površina, 
  • pincetu,

prehladu

  • kapi za nos
  • sprej za osvježavanje usne šupljine (ako vas zaboli grlo - umjesto pastila, za kašalj, umjesto mint bombona/žvakaćih guma ili vodice za ispiranje usta).

Možda se nekome ovo čini previše lijekova, no, uzmite samo dozu dostatnu za broj dana putovanja. Nema smisla nositi cijelu kutiju/bočicu, naročito da ne biste izgubili prtljagu pa ostali bez propisane terapije, a i ako se slučajno razbolite (pogotovo ako putujete sami) jer nije baš zgodno lutati bolestan po nepoznatom gradu tražeći ljekarnu. Ovo sve stane u jednu malu kozmetičku torbicu.

9. Uvijek nosite sa sobom bocu vode i nešto za grickanje, bilo da putujete automobilom, vlakom, busom, brodom ili avionom. Nikada ne znate gdje ćete (za)stati u gužvi/koloni, da li će let ili plovidba kasniti ili biti otkazana i koliko ćete čekati.

Jednom sam vožnju koja je uobičajeno trajala cca 2.5 h vlakom, radi velikog nevremena putovala više od 8 h. Nisam imala ništa za jesti ni piti, a kako je vlak stao usred ničega, nisam imala ni mogućnost da igdje išta kupim, tako da bez vode i grickalica više nikuda!

Ako nemate termos bocu u koju ćete uliti hladnu vodu, najbolje je bocu koju planirate nositi napuniti vodom večer prije i ostaviti preko noći u zamrzivaču. Možete dodati i malo limuna za dodatno osvježenje, te prije puta izvadite bocu u torbu, tako da dok putujete, led se topi i pretvara u vodu, a vi imate sa sobom hladnu vodu tijekom cijelog ili barem većine puta. 

Od grickalica je najbolje ponijeti slane ili rižine krekere, čajne ili zobene kekse, proteinske čokoladice i orašaste plodove. Možete ih sortirati u manje vrećice sa zip-om, kako bi ih nakon otvaranja mogli zatvoriti i sačuvati svježinu. Također, i dobri stari sendvič s čajnom je uvijek dobra opcija! 

10. Osnovne stvari nosite u ručnoj prtljazi (kraj sebe)! 

Mobitel, novčanik, dokumenti (i kopije), ključevi, voda, grickalice, prijenosna baterija, punjač, slušalice, suhe maramice, vlažne maramice za osvježenje tijela i lica (ili termalna voda i mali ručnik), vlažni WC papir, gel/sprej za dezinfekciju ruku i površina, osnovni lijekovi/terapija, ulošci i tamponi - to uvijek nosite u maloj torbici ili ruksaku na ramenu koji morate imati uvijek pri sebi! 

Uz sebe uvijek imam i Violeta Vesh to go, vlažne maramice sa deterdžentom za mrlje na odjeći koje spašavaju u slučaju mrlja od hrane, sladoleda, krvi i sl., te mini set za šivanje (igla, par gumbića i konaca). 

Možete ponesti i jastuk za vrat, traku za oči i čepiće za uši, ako vas očekuje dulji put, da u miru bar malo odmorite. Dobro dođe i vodica za ispiranje usta, kako biste se osvježili, naročito nakon spavanja ili jela. Mint bomboni ili žvakaće gume mogu zamijeniti ulogu vodice za usta.

Također, uvijek imajte i mali rokovnik i kemijsku

Jednom prilikom sam u stranoj državi parkirala ispred stambenih zgrada gdje se nije plaćao parking, a u glavi mi je bio mali strah da mi stanari ne bi izbušili gume. Htjela sam ostaviti broj mobitela da me mogu kontaktirati ako im baš toliko smeta, prije nego mi izbuše gume ili pozovu "pauka". Kako nisam imala ni papir (rokovnik) ni olovku, poslužila sam se starim računom iz auta i olovkom za oči, tako da ako se odlučite za ovakav (pomalo) drastičan potez, svakako bi dobro došlo da imate rokovnik i kemijsku. 

U svakom slučaju, nikada ne znate što bi trebalo zapisati ili ispuniti, a tehnika, kako sam spomenula, često zna zaštekati. Svakako u rokovnik zapišite važne kontakte, te kontakt i adresu ambasade, u slučaju da izgubite sebe, mobitel ili za neke krizne situacije.

Još jedan trik kojega osobno preferiram, a koji se tiče sigurnosti na putovanjima, je taj da svu gotovinu koju nosim sa sobom, nikada ne držim na istom mjestu, odnosno sve u novčaniku, nego na različitim mjestima (džep, kofer, ručna torba, jakna, soba...) Ovo je korisno za slučaj krađe ili gubitka, jer ako ostanete bez novčanika - ostali ste bez svega! I u tom slučaju fotke dokumenata i njihove kopije dobro dođu.

Dosta popularno rješenje za novce je i korištenje Aircash ili Revolut kartice, na koju prebacite novac koji želite nositi na putovanje i umjesto svoje (kreditne/debitne) kartice koju uobičajeno koristite, koristite jednu od navedenih, na kojoj imate samo određeni iznos kojeg ste prethodno transferirali. Imaju i brojne pogodnosti u vidu povoljnijih kupnji, povoljnije konverzije valuta i sl., a ako vam zatreba još novaca, preko mobilnog bankarstva u svakom trenu prebacite si dodatni iznos na tu karticu.

Što se tiče kozmetike - manje je više! Osobno nikada ne nosim sapun, gel za tuširanje i šampon jer ih svugdje više manje imaju, (to provjerite prije puta da li vam smještaj omogućuje, da se ne krcate nepotrebnim stvarima) no zato obavezno nosim: 

  • četkicu za zube, pastu i konac, 
  • dezić, 
  • nekoliko štapića za uši i blazinica,
  • britvicu,
  • suhi šampon, 
  • regenerator,
  • četku za kosu, 
  • rašpicu za nokte, 
  • gumicu i kopču za kosu, 
  • gel za čišćenje lica,
  • kremu za lice, 
  • mlijeko za tijelo koje posluži kao krema za suhe ruke, ali i kao labelo za ispucale usne. 3 u 1  - ekonomičnost pakiranja. 😉

Sve naravno nosim u mini pakiranjima. Mini dozatore i mini pakiranja sam nabavila u DM-u. 

Nakit i šminku uopće ne nosim, osim ako ne idem na neki svečani domjenak, večeru, proslavu Nove godine, vjenčanje ili sl. Zimi eventualno uzmem neku BB kremu, puder u kamenu, rumenilo/bronzer i labelo u boji, čisto da ne izgledam kao duh.

Putovanje može biti fantastično iskustvo, ali bez prave organizacije pakiranje je nekada horor. Uz ove savjete možete se lako i bez stresa spremiti za bilo koje putovanje. 

Ključ je u tome da budete organizirani, planirate i pametno (ekonomično) pakirate. Tako ćete si osigurati da imate sve što vam je potrebno za ugodno i bezbrižno putovanje, a da se ne pretrpate i da ne razmišljate jeste li sve uzeli. 

Na kraju, u svakoj destinaciji imate trgovinu, drogeriju i/ili ljekarnu, tako da ako baš nešto zaista zaboravite što vam je nužno u tom trenutku - uvijek možete kupiti na licu mjesta! 

Ugodno pakiranje i uživajte u putovanju! 😉