Vikend putovanje - Novi Sad u 48 h

2024-12-04

Grad na Dunavu nudi bogatu paletu znamenitosti koje će, uvjerena sam, zadovoljiti i najzahtjevnije putnike: povijesne građevine, sakralne objekte, moderne spomenike, živahne ulice, bogatu trpezu i noćni život, za svakoga ponešto.

Naš vikend u ovom šarmantnom gradu bio je prepun doživljaja, od mirne atmosfere manastira Krušedol, preko živopisnih gradskih ulica, sve do vesele večere sa glazbom.

Iz Rijeke smo krenuli petkom u popodnevnim satima, okupljanje kod busa je bilo zakazano za 17:00 h, no čim smo krenuli, auto nam se pokvario. Srećom, uspjeli smo se u zadnji tren snaći za prijevoz jer je sa nama išla cura iz Pule, pa nas je pokupila. Slične ekscese sa polaskom na put smo imali i kada smo išli u Grčku, o čemu sam pisala ovdje.

Stigli smo do busa na vrijeme, vozili se dobar dio noći uz povremena zaustavljanja i čekanje na granici, te napokon stigli u hotel.

Prva stanica iduće jutro nam je Manastir Krušedol, jedan od najznačajnijih pravoslavnih manastira, smješten na južnim obroncima Fruške gore. 

Veličanstveni kompleks iz 16. st. remek je djelo srpske sakralne arhitekture sa bogatim kulturnim nasljeđem. Odlikuje se baroknim elementima, a unutrašnjost je bogato ukrašena freskama, ikonama i zidnim slikama. Posebno su vrijedne freske koje prikazuju scene iz života Isusa Krista i svetaca, kao i portreti srpskih vladara. 

Manastir posjeduje i bogatu riznicu sa brojnim zlatarskim i knjižničarskim dragocjenostima.

Ako planirate posjetiti ovaj sakralni kompleks, detalje oko kontakta, lokacije i radnog vremena pronađite ovdje.

Krušedol je prošao kroz burne periode svoje povijesti. Sagrađen je u vrijeme turske okupacije, a njegovi monasi su često bili progonjeni i ubijani, no unatoč svim nedaćama, uspio je opstati i postati važno središte duhovnog života, te danas ima aktivan monaški život i popularna je turistička destinacija. 

Manastir je okružen konacima koji se ravnomjerno raspoređuju oko njega u obliku kvadrata, a unutar zidina se nalazi prekrasno uređeno dvorište.

Možete razgledati crkvu, konak, muzej, šetati dvorištem i uživati u miru i tišini ovog svetog mjesta. 

Manastir Krušedol je svojevrsni mauzolej. U njemu počivaju brojne značajne ličnosti srpske povijesti, poput kneginje Ljubice Obrenović, kralja Milana Obrenovića i nekoliko srpskih patrijarha. 

Osim crkve, unutar se nalazi i biblioteka koja posjeduje veliki broj starih knjiga i rukopisa od neprocjenjivog kulturnog značaja, te suvenirnica u kojoj smo uzeli tamjan s dodatkom biljnih sastojaka, aromatičniji od običnog.

15-ak minuta udaljene vožnje nalaze se Sremski Karlovci, često nazvani "gradom vina i kulture", a nude bogat izbor znamenitosti. 

Patrijaršijski dvor, monumentalna građevina je sjedište Srpske pravoslavne crkve. U njemu se nalazi bogata riznica, a možete posjetiti i crkvenu vinariju. Detalje oko ulaska i posjeta pronađite ovdje.

Saborna crkva Svetog Nikole je još jedna sakralna znamenitost koju možete obići, kao i katolička Crkva Presvetog Trojstva.

Nalazi se tu i Zavičajna kuća, etno postavka seoskog domaćinstva.

Kapela mira gdje je 1699. g. potpisan Karlovački mir kojim je okončan dugogodišnji rat između Habsburške monarhije i Osmanskog carstva. 

Česma Četiri lava je simbol grada i omiljeno mjesto za odmor i fotografiranje. 

Grad je vrlo poznat po vinima, pa ne propustite posjetiti neku od brojnih vinarija i kušati vina. Mi smo u obilasku grada stali u jednu vinariju i kupili prefini muškat. 

Posjetili smo Zavičajni muzej, te se tako među raznim eksponatima našao i Rječnik Vuka Karadžića, jezikoslovca i reformatora srpskog jezika, koji je napisao temeljno djelo srpske leksikografije i književnosti.

Njegov značaj leži u tome što je postavio temelje za standardizaciju srpskog jezika približivši pisani jezik govornom narodu, svojevrsna prekretnica u književnosti jer je uvrstio živ narodni govor u književnost, čime je prekinuta veza sa staroslovenskom tradicijom. Uveo je i jednostavniji pravopis zasnovan na fonološkim principima, što je olakšalo čitanje i pisanje.

Tu se nalazi i soba kao dio muzejske postavke. Interijer je uređen u stilu koji je bio popularan krajem 19. i početkom 20. st., tipičan za domove imućnih građana u to doba. Topli tonovi, udoban namještaj, bogati uzorci, brojne dekoracije, a sve u elegantnom stilu. 

Karlovačka gimnazija je vrlo prepoznatljiva i upečatljiva građevina, razglednica ovog grada. 

Osnovana 1791. g. najstarija je srednja škola u Srbiji. Odigrala je ključnu ulogu u razvoju srpske kulture i obrazovanja jer u njoj je napisana prva drama, što je označilo početak razvoja kazališta. Neki od najznačajnijih srpskih intelektualaca, istaknuti pjesnici, književnici, svećenici i političari su bili učenici ove škole.   

Nakon obilaska odlazimo u jedan restoran na organiziranu večeru sa živom glazbom. Bilo je jako lijepo i veselo. Dosta smo se zadržali, a dio ekipe je nakon toga otišao u klub u gradu.

Iduće jutro, uputili smo se u sam centar Novog Sada. Posebno nas je očarala arhitektura zgrada, koja spaja različite stilove i epohe.

Srce Novog Sada je Trg slobode, okružen prelijepim zgradama u različitim arhitektonskim stilovima. Na trgu se nalazi rimokatolička crkva, Crkva Imena Marijinog, poznata kao "katedrala", neogotička crkva, jedna od najvećih u Srbiji, kao i Sinagoga.

Nalazi se tu i jedna od najpoznatijih ulica, Zmaj Jovina ulica, pješačka zona sa brojnim kafićima, restoranima i trgovinama. 

Šetajući Dunavskom ulicom, osjetit ćete duh starog Novog Sada. Ova ulica vrvi od života, prepuna je povijesnih zgrada, butika i ugostiteljskih objekata.

Narodno pozorište je još jedna kulturna točka koju možete posjetiti u Novome Sadu, jedno je od najstarijih kazališta u Srbiji koje nudi raznovrstan repertoar predstava. 

Obilazeći grad, naravno da smo ogladnili, te smo u jednom od lokalnih restorana pojeli pljeskavicu sa sirom i gravče na tavče, odnosno zapečeni grah koji su nas oduševili. Porcije obilne, ukusne, a cijene sasvim pristojne za tu količinu.

Kruna našeg vikenda bila je posjet kultnoj tvrđavi Petrovaradin. Jedna od najvećih fortifikacija u Europi, Petrovaradinska tvrđava koja se uzdiže nad Dunavom ima kilometarske zidine i podzemne hodnike.

Ova tvrđava je često nazvana i "Gibraltarom na Dunavu", a nudi prekrasan panoramski pogled na cijeli grad i rijeku. 

Petrovaradinska tvrđava je poznata i po svom velikom satu. Ovaj sat je jedan od najvećih na svijetu i predstavlja simbol grada. Sat na Petrovaradinu, često nazivan i "pijanim satom", jedna je od najprepoznatljivijih znamenitosti Novog Sada i njegove tvrđave.

Najupečatljivija karakteristika ovog sata je to što su velika i mala kazaljka zamijenile uloge. Veća kazaljka pokazuje sate, a manja minute. 

Ovakav neobičan raspored kazaljki ima praktičan razlog. Kada je sat postavljen, u 18. st., lađari na Dunavu su s velike udaljenosti trebali vidjeti koliko je sati. Veća kazaljka je, logično, bila lakše uočljiva s veće distance, pa od tuda zamjena uloga kazaljki. 

Postoji i jedna legenda koja kaže da je sat tako postavljen namjerno kako bi zbunio Turke koji su često opsjedali Petrovaradin. 

Tvrđava je domaćin čuvenog Exit festivala, jednog od najvećih i najpopularnijih glazbenih festivala u Europi.

U Petrovaradinu se nalazi i katoličko biskupsko svetište, crkva Snježne Gospe, te crkva Sv. Pavla.

Nakon ručka, obilaska tvrđave i šetnje gradom, u popodnevnim satima krećemo natrag za Rijeku.

Novi Sad je na nas ostavio prekrasan dojam. Ima zaista mnogo toga za ponuditi, a naš vikend je bio samo mali djelić svega što krije. 

Ako planirate posjetiti Vojvodinu, Novi Sad i Srijemski Karlovci svakako trebaju biti na vašoj listi destinacija!